אמבולנס מסתובב בשוודיה – אמבולנס לנפש

שוודיה מקשיבה לחולים שלה, גם בנפש.

ב-2015, דווחו כמעט 1600 התאבדויות(!) בשוודיה ומעל ל15,000 ניסיונות התאבדות, שוודיה הפכה להיות במקום ב-35 בערך למדינות שמתאבדים בה בצורה הרבה ביותר, (ישראל במקום 68, לא לדאוג, כנראה שפה אולי קצת יותר קל למרות הכל)

בתחילת 2017, בשוודיה הבינו דבר אחד, אנשים בעלי מחלות נפש, או במילים עדינות יותר "מתמודדי נפש", צריכים לקבל טיפול לפעמים בצורה מהירה מספקת בדיוק כמו אנשי בעלי התקפות פיזיות כאלו ואחרות. אולי לא בדיוק כמו, אבל ללא ספק במידה גבוהה במיוחד, אז מה עשו? הקימו את PAM.

פסיכיאטר עד הדלת שלך תוך כמה דקות

ראשון מסוגו בעולם, המדינה הראשונה שקיבלה אמבולנס למתמודדי נפש, בסטוקהולם שוודיה, מקום בו יש מעל ל135 קריאות בחודש לאמבולנס של PAM, שלא תטעו, לא מדובר ב"אני הולך להתאבד" כסוג של קריאה, אלא לא מעט בעיות אשר עלולות לגרום לאדם לאבד את עצמו לדעת ואף עלול לעשות נזק כזה או אחר, לעצמו וחלילה, גם לסביבה שלו.

חשוב: זה לא שכל מי שמתקשר, ישירות מקבל אמבולנס לדרכו, בדיוק כמו בהתנהגות של מחלה אחרת, המוקדנים מדברים עם החולה על מנת להבין האם זה משהו שאפשר לפתור ללא הגעה של פסיכיאטר? או שמא מדובר במקרה שמצריך רופא מומחה בקירוב.

עד היום, כל פעם שהיו בעיות כאלה ואחרות צצות בטל', זה היה מגיע ישירות למשטרה, הם היו צריכים להגיע, להרגיע ואולי חלילה לעצור ולאשפז במידה ומדובר בסכנה לציבור. היום, צוות של PAM מגיע בליווי פסיכיאטר מקצוען שיודע להתמודד עם מתמודדי נפש שכאלו ויודע לדבר איתם, גם עוד לפני שהוא מגיע בכלל ל"זירה" וגם כשהוא מגיע ומדבר איתם בצורה כזו, שיכולה להרגיע אותו ולהחזיר אותו למצב הקודם שהיה בו מבחינת ה"סטייט אוף מיינד", אחרי הכל, זה עניין של אימפולסיביות ורצון למות (כמו ברוב המקרים שקוראים להם להגיע לקפיצה מגשר או תלייה כזו או אחרת).

צוות PAM כאן על מנת להראות משהו שכולנו יודעים, החיים יפים אם יודעים להסתכל עליהם נכון יותר וכמובן, לדעת לתמרן בין המחשבות הרעות ולתחזק ולשגרר לעצמנו את המחשבות הטובות יותר, על כל משהו רע שקורה לנו בחיים, יש עוד 10 דברים טובים אבל אנחנו קוראים להם לפעמים "שגרה" רק משום שזה לא משהו רע. אנשים לא למדים מספיק מהטוב שקורה להם, אנשים לא תמיד יודעים להעריך את הטוב של היום יום, החל מהעובדה שאנחנו חיים ועד לעובדה שיש לנו חברים ומשפחה (ברוב המקרים) שסובבים אותנו שרוצים לטובתנו, אלו שחסר להם את החום הזה, תמיד יכולים למצוא חברים חדשים במקומות עבודה או במקומות שאפשר פשוט לבקש חברות, זו לא בושה לבקש חברות מאדם על מנת לא להיות בודד. הכל תלוי בנפש וכמה היא רוצה לסחוב בעצמה ללא שיתוף.

יותר ויותר ערים בשוודיה מבינות את הצורך ומנסות להקים המשכיות לPAM גם אצלם וזה דבר מדהים לראות את זה ולהבין, מה יכול להקים אדם מהרצפה שזה לא שבץ חלילה, אלא התקף נפשי כזה או אחר. תשאלו את PAM, הם רק שואלים את עצמם "איך לא עשינו זאת קודם לכן".

שיהיה בהצלחה לשוודיה ולסטארטאפ המעולה הזה לחיי האדם.
לא מאמינים לנו? מוזמנים לבקר באתר הבית שלהם (מזכירים לכם, זה בשוודית)

https://mind.se/sjalvmordslinjen-ett-ar-infographic/

כתבות באותו נושא
טיפים להשקעה בנדלן

5 טיפים להשקעות נדל"ן בארצות הברית

השקעה בנדל"ן בצורה חכמה תחום הנדל"ן תמיד סיפק הזדמנויות מצוינות להשקעה והפך לאחד התחומים היציבים והמניבים בשוק ההשקעות. יחד עם זאת, בעוד שהנדל"ן בישראל נחשב

קטגוריותטובות נוספות

כתבות חדשות

טיפים להשקעה בנדלן

5 טיפים להשקעות נדל"ן בארצות הברית

השקעה בנדל"ן בצורה חכמה תחום הנדל"ן תמיד סיפק הזדמנויות מצוינות להשקעה והפך לאחד התחומים היציבים והמניבים בשוק ההשקעות. יחד עם זאת, בעוד שהנדל"ן בישראל נחשב

הדרך הכי טובה להגשת תביעת סיעוד

מעוניינים להגיש תביעת סיעוד? הגעתם למקום הנכון, מגן מומחים תשמח ללוות אתכם מתחילת התהליך ועד לקבלת הקצבה. מדובר בחברה שמורכבת ממומחים בתחום ושפועלים לכך שתקבלו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן